

„Mocni wiarą” - IV Kongres Ewangelizacyjny Duszpasterstwa Polonijnego w Chicago.
„Mocni wiarą” to tytuł IV Polonijnego Kongresu Ewangelizacyjnego organizowanego przez Duszpasterstwo Polonijne Archidiecezji Chicago. Kongres ten odbył się w 2001 roku za pomocą platformy Zoom, Facebooka i kanału YouTube. Na uczestników Kongresu czekały dwa bezprecedensowe spotkania. Każde z nich obejmowało: konferencję głównego prelegenta, panel dyskusyjny związany z tematem dnia, świadectwo wiary i modlitwę. Każdego dnia na gości czekała grupa modlitewna gotowa do modlitwy wstawienniczej. Był to czas, w którym słowo przeplatało się z modlitwą. Spotkania kongresowe zawierały:
- Konferencję głównego mówcy (keynote speaker)
- Modlitwy
- Świadectwa
- Panel dyskusyjny „Przy stole” z przedstawicielami różnych środowisk polonijnych
- Muzykę
- Każde spotkanie było prowadzone i animowane przez gospodarzy dni
GŁÓWNI PRELEGENCI


I DZIEŃ: „Mocni wiarą albo koniec Kościoła”
22 kwietnia 2021 r.
7 – 9 p.m.
Prelegent: Arcybiskup Grzegorz Ryś
Na naszych oczach dokonują się zmiany na miarę epoki. Z jednej strony budzą one trwogę, z drugiej zachwycają kreatywnością. Chrześcijanie, obecnie bardziej niż dotąd wezwani są do przyjęcia zdecydowanej postawy i odwagi w składaniu świadectwa.
Keynote speaker: ks. arcybiskup Grzegorz Ryś
Co to znaczy, że mam być mocny wiarą? Na naszych oczach dochodzi do zmiany epoki. Zmiany, które obserwujemy wokół z jednej strony zachwycają kreatywnością i tempem rozwoju technologii, z drugiej budzą trwogę i lęk, gdyż towarzyszy im negacja Boga i zanik dotychczasowych wartości. Wiara chrześcijan jest wyśmiewana, spychana na margines, częstokroć ośmieszana. Kościół traci wiernych, a ja… mam być mocny wiarą.
Jaka będzie przyszłość Kościoła? Słyszymy wokół i sami przeczuwamy, że Kościół po pandemii będzie inny. Do dotychczasowych trudności związanych z malejącą liczbą wiernych, brakiem zaangażowania młodych i młodzieży, spadkiem liczby powołań kapłańskich i zakonnych, nadużyciami seksualnymi niektórych duchownych doszedł problem pandemii. Co musi się wydarzyć żeby Kościół wciąż trwał? Co musi się wydarzyć, abyśmy stali się wspólnotą autentycznych uczniów Jezusa?
Panel dyskusyjny „Przy stole”
Czy bramy piekielne go nie przemogą? Statystyki dotyczące frekwencji w Kościele biją na alarm. Jedynie część tych, którzy pozostali w Kościele wierzy w realną obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Wielu przyjmuje sakramenty z przyzwyczajenia, niektórzy z obowiązku, a nie ze względu na więź z Panem. Wciąż boleśnie odczuwamy konsekwencje nadużyć seksualnych niektórych duchownych. Zamykane są kościoły, zaczyna brakować na utrzymanie tych, które pozostają otwarte. Kościół jest w kryzysie. Jednak, kryzy w Kościele nie jest niczym nowym. Kościół wiele razy wychodził umocniony z sytuacji kryzysowych. Czy obecny kryzys jest inny od tych, które już kiedyś przeżywaliśmy? Jak będzie tym razem? Czy ten kryzys jest szansą dla Kościoła?
Świadectwo albertynki s. Katarzyny Radczuk – „Moc wspólnoty”

Siostra Katarzyna od lat pracuje z ubogimi w Soup Kitchen. Przez lata pracy przed jej twarzą przewinęły się tysiące potrzebujących. Przez jej ręce przeszły setki kilogramów produktów żywnościowych. Z pracy nieraz wracała zmęczona do granic wytrzymałości. Pandemia przyniosła nowe wyzwania. Wraz z innymi siostrami także i ona została postawiona przed wyborem, czy kontynuować służbę na rzecz biednych, czy raczej ze względu na bezpieczeństwo odstąpić od dotychczasowej pracy. Wsparcie i moc znalazła w swojej wspólnocie.
II DZIEŃ: „Mocni wiarą jak Józef”
29 kwietnia 2021 r.
7 – 9 p.m.
Prelegent: o. Michał Olszewski SCJ
Papież Franciszek w 2021 roku dał nam szczególny dar – Rok Świętego Józefa. Święty Cieśla chwyta za serce każdego: ojców, matki, samotnych, narzeczonych, umierających, będących w trudnościach finansowych, zagubionych. Jest patronem na miarę naszych potrzeb i czasów.
Keynote speaker: ks. Michał Olszewski SCJ
Święty Józef chwyta za serce każdego: ojców, matki, samotnych, narzeczonych, umierających, będących w trudnościach finansowych, zagubionych. Znamy go, jako czułego, posłusznego Bogu, twórczego, pracowitego opiekuna Maryi. Czego współczesny człowiek może nauczyć się od Józefa? Czy św. Józef pomoże nam przejść przez wyzwania współczesności?
Panel dyskusyjny „Przy stole z młodymi”
Młodzi w dzisiejszym świecie są szczęściarzami. Świat jeszcze nigdy na taką skalę nie stał przed nimi otworem. W wyborze przyszłego zawodu lub raczej kariery doradza im wielu specjalistów. Często słyszą, że „mogą być, kim tylko zapragną”. Tak rzadko jednak pytają o pragnienia Boga i o Jego plan dla ich życia. A Bóg przecież ma jedyny i niepowtarzalny pomysł na życie każdego z nich. Czy dzisiejszy młody człowiek może nauczyć się czegoś od św. Józefa? Czy Józef zrozumie zmagania i rozterki młodych, kiedy podejmują ważne decyzje życiowe? Czy Józef może być ich przewodnikiem?
Dodatkowe Msze św. i nabożeństwa
23 – 28 kwietnia 2021 r.
Piątek 23 kwietnia godz. 7 p.m. | Sanktuarium św. Jana Pawła II | Msza św. i Litania do św. Jana Pawła II |
Sobota 24 kwietnia godz. 7 p.m. | Parafia św. Ferdynanda | Msza św. i Adoracja Najświętszego Sakramentu |
Niedziela 25 kwietnia godz. 11 a.m. | Parafia św. Tomasza z Villanovy | Msza św. |
Niedziela 25 kwietnia godz. 11:30 a.m. | Parafia św. Fabiana | Msza św. |
Poniedziałek 26 kwietnia godz. 8 a.m. | Polska Misja św. Trójcy | Msza św. |
Wtorek 27 kwietnia godz. 7 p.m. | Parafia św. Władysława | Msza św. i Koronka do Miłosierdzia Bożego |
Środa 28 kwietnia godz. 7 p.m. | Parafia św. Franciszka Borgii | Msza św. i Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy |
Uczestnictwo w powyższych Mszach św. i nabożeństwach było możliwe na miejscu lub zdalnie. W przypadku uczestnictwa na miejscu, wymagana była rejestracja. Linki do rejestracji i / lub transmisji internetowej znajdowały się na stronach poszczególnych parafii.
Zachęcamy do polubienia nas na Facebooku: facebook.com/PoloniaArchChicago
Materiały do pobrania
Ogłoszenia do biuletynu (na całą stronę | na pół strony | na ćwiartkę strony)